Szybko minął nam, pierwszy miesiąc naszego nowego 2019 roku w naszym UTW ZK.

Wytrwale działamy, ćwiczymy, rehabilitujemy się oraz uczymy się języków obcych. Uparcie też szlifujemy tańce południowoamerykańskie.

Środy w naszym uniwersytecie to zawsze ciekawe wykłady z różnych tematów i dziedzin.

PWSZ w Nysie to nasz Patron. Uczelnia ta prężnie działa i stale się rozwija. Obecnie prowadzi zajęcia z 15 kierunków. Otworzyła się trochę na współpracę z seniorami, powołała pełnomocnictwo do tej szerokiej działalności.

Patronatem objęła 10 UTW z Opolszczyzny. Jednym z etapów to prowadzenie wykładów wśród swoich podopiecznych. Ostatni wykład był z dziedziny Dietetyka- dr.inż. Marzena Kołoteńko- Synowiec, omówiła dogłębnie rolę, jaką w naszym życiu i zdrowiu pełni woda. Ludzie starsi z wiekiem tracą pragnienie, ochotę konsekwentnego uzupełniania tego płynu. Jest bardzo groźne dla naszego organizmu. Wniosek- pić do 1,5 l wody dziennie, najlepiej średniozmineralizowanej!

Dla zdrowia- wybierz wodę!

Inny środowy wykład poruszył bardzo ważny społeczny problem ludzi bezdomnych naszym mieście, ale i w kraju.

„Dając pieniądze-nie pomagasz. Pomagaj mądrze” – taki był tytuł wykładu.

Pracownicy MOPS przybliżyli nam nie tylko sytuację bezdomnych ale głównie działania w kierunku biernej pomocy. Ze strony władz miasta jest ona bardzo duża.

MOPS w szczególnie w okresie zimy, stara się dotrzeć z pomocą, do wszystkich miejsc, w których przebywają bezdomni. Są to najczęściej pustostany, altany czy też szałasy w lesie. Mimo że jest w naszym mieście Ośrodek Pomocy „Monor” część tych ludzi nie godzi się tam przebywać- tam trzeba pracować, nie pić alkoholu.

Bezdomni maja w mieście dostęp do dwóch łaźni, mogą uzyskać ubrania z „CARITAS”, posiłki w Domu Dziennego Pobytu. Mają też pomoc medyczną, są ubezpieczeni, wielu z nich ma problem alkoholowy, trudną przeszłość, problemy osobiste.

Nie pracują wolą żebrać- nie na jedzenia, ale na swoje bieżące potrzeby. Dając im pieniądze przyczyniamy się do pogłębiania ich problemów, pozwalamy na dalszą degradacje- jest to zła pomoc z naszej strony- odsyłajmy ich do MOPS!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *