Jesenik- urocze miasteczko (ok 30 tys mieszkańców) położony na stokach Studnicniho Wzgórza 620 m nad poziomem morza, parę kilometrów od granicy Polski.

Jesenik słynie z pięknych sanatoriów i bardzo zdrowego klimatu. Leczy się tam drogi oddechowe, układ krwionośny i system nerwowy

Tam też w eleganckim hotelu- sanatorium Priessnitz, odbyła się 12.12.2018r konferencja- seniorzy polsko- czeskiego pogranicza.

Zorganizowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nysie, wspólnie z Centrum Seniorów z Jesenika.

Byli przedstawiciele ośmiu Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Opolszczyzny oraz duża grupa seniorów czeskich.

Była to okazja, do zapoznania się z działaniami skierowanymi do seniorów, zarówno władz, jak i innych organizacji czeskich.

Należy podkreślić, że potrzeby seniorów, a co za tym konieczność wszelkiego wsparcia i pomocy, są wszędzie podobne, granice kraju nie maja znaczenia.

Dr. Piotr Bernat pełnomocnik Rektora ds. współpracy z Uniwersytetami Trzeciego Wieku z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, przedstawił szeroko rozwinięte działania naszych Uniwersytetów, w zakresie kształcenia, rehabilitacji,nauki, rozwoju kulturalnego i sportowego na Opolszczyźnie. Trzeba dodać, że z roku na rok jest coraz więcej Uniwersytetów Trzeciego Wieku, rośnie liczba członków, powiększa się pakiet „usług” dla ludzi starszych.

Zmienia się szybko spojrzenie na starszych ludzi, zwłaszcza władz., tak polskich jak i czeskich.

Ukoronowaniem konferencji było złożenie kwiatów pod polsko-czeskim pomnikiem w Jesenik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *