Truskawiec- ładna miejscowość sanatoryjna na przedgórzu Karpat Wschodnich 90 km od Lwowa i Polskiej granicy, Brak przemysłu, chemii, super czyste powietrze. Przed wojną bardzo modne uzdrowisko, goszczące wielu znanych ludzi np. Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Eugeniusz Bodo ( słynny amant filmowy), Adolf Dymsza, Zofia Nałkowska, sportowcy, politycy,” głowy państw” – Austrii, Turcji i wielu wielu innych.
Walory lecznicze, klimat, czyste powietrze rewelacyjne, wody lecznicze ( sześć rodzajów), doskonałe borowiny, glinki.,
Ich borowina to tzw. ozokeryt.
– produkt destylacji ropy naftowej tak zwany
wosk ziemny! Występuje tylko w okolicach Morza Kaspijskiego, Iraku, Ameryce Północnej i właśnie w Truskawcu.
Niezwykłe działania mają wody lecznicze. Najbardziej cenne to Naftusia, odciąża organizm od nadmiaru wapna, sodu, regeneruje, poprawia odporność organizmu..
Pozostałe wody są niezwykle bogate w swym działaniu np. leczą gardło, krtań, migdały, wpływają dobroczynnie na skórę.
Można tak wymieniać bez końca.
Grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Ziemi Kozielskiej” wypoczywała od 8 maja do 20 maja w sanatorium ” Szachta” w bardzo dobrych warunkach.
Sanatorium mieści jednorazowo 400 ludzi. Nowoczesny 7- piętrowy obiekt, wygodne dwu osobowe pokoje, czyściutko.
Byliśmy we Lwowie, zawsze dużo wzruszeń na Cmentarzu Łyczakowskim, przepiękna starówka tętniąca gwarem, muzyką, setkami kawiarenek, fontannami, no i co najważniejsze- spektakl w Operze Lwowskiej. Trzeciej najpiękniejszej w Europie. Fakt! Przepiękna!
W ogóle- Lwów to magiczne miasto, trochę rynek we Wrocławiu, Krakowski zaułek…. Nasz Wieszcz Adam Mickiewicz, piękna katedra. Nie chce się wyjeżdżać!!
Był kapitalny wieczór Ukraiński- zwiedzanie Drohobycza, dyskoteki.
Jedzenie- kuchnia ukraińska dużo inaczej ale smaczne.
W pakiecie zdrowotnym, do wyboru 30 rodzajów zabiegów, pięć do sześciu dziennie!
Kąpiele w wannach, ozokeryt,okłady z glinki, rewelacyjne masaże, i do wyboru zabiegi, fizjoterapii (elektryczne) , możliwość konsultacji z sześcioma specjalistami. Ponadto dostępnych jest trzydzieści rodzajów zabiegów specjalistycznych za dopłatą, przystępnych dla nas cenowo! Można zrobić wszelkie badania typu tomograf, USG- itp.
Brakowało czasu!
Mieszkańcy Truskawca to przesympatyczni ludzie, nie żyją w dostatku, ale są otwarci, szczerzy a przede wszystkim… to niezwykle dumny naród.
Mamy szereg wspomnień, doświadczeń, wiedzy o naszych sąsiadach. My Słowianie!!
Za rok jedziemy znowu bo warto. Zapraszamy chętnych od 28.05.2019r- mamy już swój termin, bo tak naprawdę rodacy jeżdżą tam nagminnie, po dwa razy w roku- po prostu….
Po zdrowie!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *